farby do spalneSpálňa je pre väčšinu z nás miestnosť, v ktorej trávime najviac času keď chceme oddychovať, čo znamená že je dôležité, aby ste sa v nej cítili dobre. K celkovému pocitu výrazne prispieva rozloženie nábytku a štýl zariadenia, ale svoju úlohu jednoznačne zohráva aj farba. Práve farbu stien v spálni vnímate keď s knihou relaxujete večer v posteli, ale aj ráno, keď sa zobúdzate do nového dňa. Preto je výber farby veľmi citlivým a dôležitým krokom pri jej zariaďovaní. Ak sa chcete inšpirovať niektorými trendami na rok 2019, nájdete ich nižšie v článku. Najprv ale niečo o samotnom výbere farby.

Ako vybrať farbu do spálne?

V prípade, že už máte nábytok a iné vybavenie spálne zladené do určitej farby, bude váš výber možno čiastočne záležať aj na tom. Vždy sa ale dajú dokúpiť doplnky ako obliečky na periny, koberec, alebo rôzne dekorácie, ktoré dokážu prepojiť farbu stien a vybavenia. Vďaka tomu sa váš výber nemusí nutne zúžiť a zároveň nebudete musieť kupovať zariadenie k novej farbe.

Ak ale začínate s návrhom spálne úplne od základov, máte výhodu že sa môžete riadiť iba podľa svojho vkusu. V tomto prípade je najdôležitejšie preskúmať čo najviac dostupných možností a ku každej si určiť, čo sa vám na nej páči a čo naopak nie. V dnešnej dobe je obrovskou výhodou možnosť 3D vizualizácií, ktoré sa dajú urobiť pomerne jednoducho a rýchlo. Tie vám ukážu, ako môže vaša spálňa vyzerať s rôznymi farbami stien a rôznymi štýlmi zariadenia. Budete tak mať lepšiu predstavu o tom, ako bude výsledok v skutočnosti vyzerať.

Luxusné farby

Ak ste sa tešili, že medzi trendy farbami do spálne na rok 2019 nájdete dramatické farby, budete sa tešiť. Práve výrazné, možno až trochu extravagantné farby vnášajú do miestnosti špecifickú atmosféru. Pre zvýraznenie ich luxusného charakteru sa odporúča použiť veľa lesklých a žiarivých doplnkov.

Lesná zelená

Tento tmavší odtieň zelenej je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí milujú prírodu. Budete sa vďaka nej cítiť ako uprostred lesa, čo na mnohých pôsobiť veľmi upokojujúcim efektom. Práve pôsobivosť a sila tejto farby vnesie do vašej spálne nádych luxusu. A jednou z jej výhod je aj to, že sa dá výborné kombinovať s inými farbami.

Horčicová žltá

Tento sýty odtieň žltej dodá vašej spálni veľkú dávku energie a žiarivosti, čo určite pocítite hlavne ráno pri zobúdzaní sa. Sila tejto farby vám pomôže vstávať s radosťou a pozitívnou energiou. Ak chcete naozaj extravagantnú spálňu, pridajte k žltej doplnky v iných žiarivých farbách.

Osviežujúca tyrkysová

Modrá farba, ktorá v sebe nesie ľahký náznak zelenej, pôsobí veľmi elegantne. Do priestoru vnesú hĺbku a pokoj. Tmavý nábytok ju dokáže veľmi pekne doplniť, k čomu môžete pridať drobné dekorácie v lesklých farbách ako je jemná ružová alebo zlatá. Dá sa kombinovať so širokou škálou farieb, takže každý si dokáže spálňu s tyrkysovými stenami prispôsobiť podľa vlastného vkusu.

Farby na relax

Vyššie uvedené farby dokážu zo spálne urobiť miestnosť s veľmi zaujímavou atmosférou, ale pre mnohých sú veľmi dramatické. Ak teda tiež patríte medzi ľudí, ktorí preferujú upokojujúce farby, nasledujúce príklady vám môžu priniesť veľa inšpirácie.

Šedo-zelená

Táto farba na človeka pôsobí veľmi jemným a pokojným dojmom. Nie je to jedna z bežných farieb, takže návštevy dokáže ohúriť, ale zároveň je výborná pri relaxácii. Ak ju skombinujete s nábytkom a dekoráciami v tmavých odtieňoch, môže pôsobiť trochu depresívne. Avšak ak poslúchnete odporúčania a všetko okrem stien zariadite do svetlých farieb hlavne s využitím bielej, výsledný efekt bude veľmi príjemný.

Hmlistá modrá

Tento odtieň modrej vám do spálne prinesie ľahkosť a svetlosť, ktorú si s relaxom mnohí spájajú. Je to pomerne svetlá farba, ale je jemnejšia ako čistá biela. Ľudia si pri pohľade na ňu často predstavia more a rannú hmlu, čo sú veľmi upokojujúce motívy.

Bledá neutrálna ružová

Ružová je všeobecne známa pre jej upokojujúce vlastnosti, avšak niektoré odtiene môžu pôsobiť moc energicky. Bledý a neutrálny odtieň tejto farby je výbornou voľbou, pokiaľ chcete do spálne vniesť nádych pokoja. Poskytuje obrovské množstvo možností na kombinácie nábytku a doplnkov, keďže vyzerá dobre s tmavými, ale aj bledými odtieňmi.

Pri výbere farby na steny spálne je ale stále hlavným bodom váš pocit a trendy vám majú slúžiť iba ako inšpirácie, nie pravidlá. Preto je dôležité pred maľovaním všetko dobre premyslieť, najlepšie ak budete mať predstavu aj o nábytku a dekoráciách. To vám zaručí, že z výsledku budete mať veľkú radosť.