Komoda Provance K3SO Provensálsku, slnečnej oblasti na juhovýchode Francúzska, počul už asi každý. Šarm tohto malebného kúska krajiny je nepopierateľný, keďže tam prevažujú historicky vyzerajúce budovy zasadené do nádherného prírodného prostredia. Práve vďaka týmto vlastnostiam sa Provensálsko stalo inšpiráciou aj pri zariaďovaní v mnohých domoch a bytoch. Je to jeden zo štýlov, ktorý sa už dlhodobo drží na vrchole rebríčku tých najobľúbenejších. Ak aj vy rozmýšľate nad prenesením Provensálska do svojho bytu, pokojne čítajte ďalej a dozviete sa viac o jeho zásadách.

Vidiecky štýl

Na pochopenie celého štýlu s treba podrobnejšie pozrieť na oblasť Provensálska. Ľudia sa tu akoby vyhli technologickému pokroku, vďaka čomu sa väčšina budov a ich interiérov zachovala. Miestni obyvatelia na stavby a zariadenie svojich bydlísk využívali, čo im príroda v okolí poskytla. Steny domov sa skladajú z kameňov, ktoré často nie sú zakrývané omietkou, prípadne len tenkou vrstvou. To do interiéru vnáša prírodný pocit, ktorý je v podstate základom tohto štýlu. Vy samozrejme nemusíte mať steny z kameňov, ale v dnešnej dobe nie je problém kúpiť tapetu, ktorá podobnú štruktúru pripomína. Prípadne môžete siahnuť po jemnom kvetinovom vzore, ktorý bude iba slabo viditeľný – to tiež pekne zapadne k zvyšku dekorácií. Podlahy sú opäť ideálne z prírodných materiálov, takže kamenné dlaždice sú najlepšou voľbou, ale drevom tiež nič nepokazíte.

Farby

Farebné kombinácie používané v Provensálskom štýle rozhodne nemajú pôsobiť rušivým a energickým dojmom. Ich hlavnou úlohou je jemne vniesť do interiéru prírodu, teda slnko, more alebo rastliny. Kontrasty v tomto štýle nenájdete, najlepšie je zvoliť farby, ktoré sa budú harmonicky dopĺňať, prípadne len odtiene jednej farby. Najčastejšie sa využívajú farby ako biela, krémová, svetlo žltá, svetlo modrá, svetlo zelená, alebo aj svetlo ružová. Keďže sa v Provensálskom štýle snažíte byt zariadiť bez kontrastov, nemali by ste využiť všetky vymenované farby. Snažte sa vyberať tak, aby si boli farby čo najviac podobné.

Veľa doplnkov

Ak máte radi vo svojom byte veľa drobných doplnkov, Provensálsky štýl je určite pre vás. Práve tento štýl je založený na vyplnení každého voľného priestoru v miestnosti. Anticky vyzerajúce krabice, rámy na obrazy, vázy s kvetinami, ale aj sošky, alebo sviečky. Nič z toho by nemalo vo vašom byte chýbať, pokiaľ sa rozhodnete práve pre tento štýl. Ani na stenách by nemal ostávať prázdny priestor – vyplňte ho malými maľbami, ozdobnými hodinami, zrkadlami, alebo čímkoľvek, čo sa vám bude páčiť a tiež to farebne zapadne do vašej izby.

Posteľ

Provensálsky štýl sa veľmi zameriava na tento dominantný kus nábytku v spálni. Konštrukcia postele by mala byť čo najjednoduchšia, drevená posteľ na nožičkách je najlepšou voľbou. Avšak pri drobných dekoratívnych prvkoch by sa na posteli rozhodne nemalo šetriť. Rôzne ornamenty a vyryté vzory sú vítané. Na posteli nesmie chýbať veľa vankúšov, ktoré majú tiež spĺňať ozdobný účel. Vyšívané vzory na prikrývkach, alebo spomínaných vankúšoch celú miestnosť oživia. Ak chcete svoju spálňu v Provensálskom štýle posunúť na ďalšiu úroveň, môžete si namontovať závesy nad posteľ.

Svetlo

Ak niečo v byte zariadenom podľa Provensálskeho štýlu nesmie chýbať, je to práve svetlo. Dekorácie nie sú veľmi farebné, takže energiu do priestoru vnesie svetlo zvonku. Závesy na okná vedia interiér pekne dotvoriť, ale rozhodne by nemali byť hrubé. Taktiež by ste sa mali snažiť ich nechávať čo najviac odostreté.

Provensálsky štýl je pri zariaďovaní jeden z tých náročnejších, ale výsledok bude určite stáť za to. Nenechajte sa odradiť množstvom zdobenia na začiatku a to čo vznikne, vás bude tešiť vždy keď vojdete do miestnosti.