ako zariadit obyvackuČi už je váš štýl tradičný alebo moderný, uvoľnený alebo formálny, odvážny alebo tlmený, vaša obývacia izba by mala byť miestom, kde sa môžete cítiť pohodlne, oddýchnuto a kde môžete stráviť kvalitný čas s priateľmi, rodinou alebo sami. Takže predtým, ako sa ponoríte do prerábky obývacej izby, vyzbrojte sa niekoľkými tipmi a trikmi, ktoré vám pomôžu pri dekorácií.

1. Zbavte sa nepotrebného nábytku

Prezrite si svoj nábytok a dekorácie. Ak už dlho túžite po novej obývačke, najprv sa zbavte nábytku, ktorý je poškodený, zastaraný, príliš veľký, príliš malý, alebo sa vám už nepáči. Ak je to rodinné dedičstvo alebo kúsok, ktorý nechcete vyhodiť, no nehodí sa do obývačky, nájdite mu nové miesto niekde inde vo vašom dome.

Tip: Darujte nechcený nábytok a dekoráciu alebo ich predajte za nižšiu cenu a ušetrite peniaze.

2. Vyberte si farebnú paletu

Farba nastaví vašej miestnosti tón. Modrá a zelená farba má upokojujúci účinok, zatiaľ čo žiarivé farby (červená, žltá, oranžová) sú energizujúce. Neutrálne farby ako biela, krémová a šedá sa dokonale hodia prakticky k akémukoľvek nábytku.

Vyberte si farby, ktoré na ktoré sa budete s radosťou pozerať každý deň. Nahliadnite  do svojho šatníka a všimnite si odtieň, ktorý najčastejšie nosíte. Alebo ak už máte dekoráciu, vyberte paletu na základe hlavných farieb danej dekorácie.

Tip: Zmiešajte svetlé a tmavé farby.  Keď je obývacia izba biela a svetlá, môže sa zdať príliš čistá a neprístupná. Keď je všetko tmavé, môžete sa cítiť ako v jaskyni. Miešanie tmavých a svetlých farieb vytvára dynamický vzhľad, ktorý má hĺbku a rovnováhu.

3. Určte si svoj štýl!

Ak máte radi čisté línie a matné povrchy, váš štýl je moderný. Alebo ak uprednostňujete maľované drevo a prekryté sedenie, štýl, ktorý vás ťahá je vintage.

4. Výber nábytku

Akonáhle ste určili svoj štýl, teraz prichádza na rad zábavná časť: nákup nového nábytku! Začnite s veľkými predmetmi – pohovkou, skriňou – pretože zaberajú najviac miesta a sú stredobodom miestnosti.

5. Vyberajte si praktické tkaniny

Keď už hovoríme o nábytku, je obzvlášť dôležité, aby sedenie v obývacej izbe bolo nielen pohodlné, ale aj odolné. Deti, domáce zvieratá, hostia – tomu všetkému bude vystavená vaša pohovka. Vo všeobecnosti sú látky so stredným farebným tónom najbezpečnejšími. Na čiernej a bielej je vidieť všetko, to vieme všetci.

Eko-Koža je skvelým materiálom na zamedzenie škvŕn, pretože sa dá ľahko čistiť.

Denim je ďalší materiál, ktorý môže byť pohodlný a odolný. Navyše, v porovnaní s typickým obyčajným textilným čalúnením, ktoré často vidíte v obchodoch, pridávajú miestnosti originalitu.

Pri výbere látky do obývacej izbe, hľadajte materiál so zmesou prírodných a syntetických tkanín, aby ste získali praktické vlastnosti oboch materiálov.

6. Osvetlenie

Osvetlenie je komplexným prvkom každej miestnosti. Svetelné zdroje by mali byť umiestnené na rôznych úrovniach po celej miestnosti. Zvážte stropné lustre a rôzne menšie a väčšie lampy.

7. Pridajte vzorovaný koberec

Vzory sú silným návrhárskym nástrojom, ktoré napĺňajú obývaciu izbu energiou a minimalizujú vzhľad škvŕn alebo opotrebovania. Vzorovaný koberec dáva celej miestnosti pocit života. Aj keď už máte koberce, zvážte pridanie koberca k miestu na sedenie.

8. Vyberajte si posúvateľné stoly

Ľahké stoly, taburetky, pohovky a dokonca aj kreslá, ktoré sa dajú ľahko posúvať, robia obývaciu izbu oveľa pohodlnejšou aj pre hostí.

Nakúpte taburetky a kreslá, ktoré zabezpečia miesto pre dostatok hostí.

9. Neberte to príliš vážne

Nesnažte sa o dokonalý priestor. Spadnutá hračka alebo prehodená deka dá najavo, že je to útulné miesto pre celú rodinu.